H i z m e t l e r i m i z
Sperm Donasyonunun Seyri
Tüp Bebek Merkezimize Hoş Geldiniz
Copyright © 2012 Doğuş Tüp Bebek
     Sperm donasyonuna karar veren çiftte anne adayının yumurtalıkları güçlendirilerek yumurta sayısı ve kalitesi  arttırılır. Yumurtalar toplanıp verici kişiden elde edilip hazırlanan spermlerle laboratuvar ortamında birleştirilir. Elde edilen embriyolar  anne adayının rahmine yerleştirilir. Bekleme sürecine girerek gereken günde gebelik testi yapılır. 
Uzm. Emb. Fatma TERTEMİZ (ÜYTE Merkezi Sorumlusu)
Adres:  Şht. Erdoğan Mustafa Sok. No:19 Yenişehir, Lefkoşa / Kıbrıs
Tel1: 0533 869 23 30
Tel2: 0533 851 21 53
Son Güncelleme: 07.07.2012
     Doğuş Hastanesi - Kıbrıs Tüp Bebek Merkezimize hoş geldiniz. Doğuş Tüp Bebek Merkezi olarak amacımız, hasta odaklı, koşulsuz hasta memnuniyeti için, tıbbi teknolojideki son uygulamalarla gelişmiş  tüm enstrümanları kullanarak yüksek gebelik başarısı sağlamaktır.

     Merkezimizde normal tüp bebek (IVF/ICSI) işleminin yanı sıra yumurta donasyonu, sperm donasyonu, embriyo donasyonu, yumurta dondurma ve sperm  dondurma işlemleride yapılmaktadır.

    Kıbrıs'ta tüp bebek uygulamalarındaki uygun fiyatlarımız ile ailelere bebek sahibi olma konusunda yardımcı oluyoruz.
Tüp Bebek İşlemi (IVF)
Prenatal Genetik Tarama (PGD)
Kısırlık (Infertilite) Tedavisi
Lazer İle Tomurcuklanma
İnseminasyon (Aşılama)
Micro Enjeksiyon (ICSI)
Yumurta Dondurma
Fetal Redüksiyon
Erkek'de Kısırlık  Tedavisi
Kadın'da Kısırlık Tedavisi
Embriyo Dondurma
     Çocuk sahibi olamayan çiftlerde problem erkekten kaynaklanıyorsa, menide hiç sperm bulunmaması, spermlerin dölleme yeteneği olmadığı durumlarda sperm donasyonu uygulanarak çiftler çocuk sahibi olabilirler. Ayrıca erkek partnerin cinsel yolla bulaşan veya kalıtsal olarak bebeğe geçebilecek  hastalığı olduğu durumlarda da sperm donasyonu uygulanmakta ve bu şekilde problemleri olan çiftler bu yöntemle çocuk sahibi olabilmektedirler.

     Sperm donasyonu için kullanılacak olan spermler sperm bankalarından elde edilmektedir. Sperm bağışı yapan kişiler sağlık ve ruhsal kontrolden geçirilmektedir. Sperm bankalarından spermler seçilirken gereken kurallara uyulmalıdır.

Sperm donasyonu kimlere uygulanır?

Menisinde hiç sperm bulunmayan erkekler,
Menisinde sperm olup da yumurta dölleme yeteneği olmayan spermleri taşıyan erkekler
Genetik hastalığı olan ve bu hastalığını çocuklarına bulaştırma riski olan erkekler,
Mikrotesa yöntemi ile sperm bulunamayan erkekler
Evlilik yapmadan çocuk sahibi olmak isteyen bayanlar
           
Sperm  donasyonu için donör nasıl seçilir?

Daha önce gerekli tüm testleri yapılmış ve döllenebilirliği kanıtlanmış spermler dondurulup bankamızda saklanır. 6 aylık karantina sonrası tekrarlanan testlerde problem olmaması halinde kullanılır.

Sperm  donasyon’u nasıl uygulanır?

Sperm donasyonu öncelikle alıcı çiftin eşinin yumurtalarının çoğaltılması işlemiyle başlar. Bu işlemi çiftler ikamet ettikleri bölgelerdeki kendi doktorları kontrolünde veya bizim önerebileceğimiz doktor tarafından takip altında yaptırabilir. Anne adayının yumurtaları belli büyüklüğe ulaştıkları zaman yumurtalar Kıbrıs’ta toplanır. Ve baba adayının özelliklerine uygun bir sperm bankadan alınarak mikroenjeksiyon yapılır. Elde edilen embriyolar 2-5 gün içerisinde anne adayına transfer edilir, ve 12 gün sonra hamilelik sonucu beklenir.

Alıcının bilgilendirilmesi

Donör spermle intrauterin sperm inseminasyonu(aşılama) kararı almak çiftler için oldukça güç bir karardır. Bu nedenle bilgilendirme seansı çiftlerin bu konuda aydınlatılması ve bu konuda fikirlerinin alınması ve tedavi hakkında yeterli bilgilenip bilgilenmediklerinin saptanması açısından önemlidir.
Sperm donasyonu sonucu doğan çocuklar bu tedaviyi kabul eden çiftin çoçuklarıdır.
Alıcı çift tedavinin gebelik veya canlı doğumla sonuçlanmama olasılığı hakkında bilgilendirilmelidir. Çift vericinin uygun secildiği, tarama testlerinin yapıldığı ve kendilerine uygun vericinin seçildiğinden emin olmalıdır.
Çift, çoğul gebelik riski açısından bilgilendirilmelidir.

Alıcının değerlendirilmesi

Doktor ayrıntılı muayenin yanında annenin tıbbi ve aile öyküsünü araştırmalıdır. Ultrasonografik yöntem ile rahim ve yumurtalıklar değerlendirilmelidir. Hormon testleri istenmelidir. Kan grubu ve Rh durumu saptanır.
Donör sperm uygulamasında iki yaklaşım vardır, birincisi intrauterin inseminasyon(aşılama) , diğeri IVF' (Tüp bebek)' dir.

Alıcı için tarama testleri

Çiftlerin her ikisinden de HIV, hepatit B ve C gibi seksüel yolla bulaşan hastalıklar için testler istenir. Bayanın rubella ve sitomegalovirus açısından aşılanıp aşılanmadığı araştırılmalıdır.

Alıcı ile donörün eşlenmesi

Alıcı ve verici etnik yapılarına ve saç rengi,ten rengi, göz rengi, boy, kilo gibi fizik özelliklerine göre eşlenmeye çalışılacaktır, Özellikle Rh (-) anne adaylarında vericinin kan grubunun negatif olmasına dikkat edilmelidir.

T.C vatandaşları için Sperm nakli uygulaması yasal değildir.
Powered & Designed by Ata Bilişim
Sperm Donasyonu (Nakli)
Yumurta Donasyonu (Nakli)
Embriyo Donasyonu (Nakli)
Ana Sayfa
Son Haberler
Başarı Oranlarımız
İletişim
İrtibat için;
Kuzey Kıbrıs
Uzmana Danışın
0392 223 64 39
0533 869 23 30
0533 851 21 53