H i z m e t l e r i m i z
Lazer İle Tomurcuklanma
Tüp Bebek Merkezimize Hoş Geldiniz
Copyright © 2012 Doğuş Tüp Bebek
     Normal embriyo gelişim sürecinde gelişimin 5. gününde embriyo zona pellucida adı verilen kabuğunu yırtarak dışarıya çıkar ve böylece rahim duvarına tutunur. Bu kabuktan çıkma olayına tomurcuklanma (hatching) denir.
     Embriyolar bazen bunu gerçekleştiremez ve bundan dolayı rahime tutunamaz yani gebelik gerçekleşemez. İşte bu durumu riske etmemek için laboratuvar koşullarında tüp bebek uygulamalarında embriyonun rahime transfer aşamasından önce kabuğu inceltilir ve gebelik şansı böylelikle artırılmış olur. Daha önceleri mekanik yöntemle asit yöntemi kullanılırken artık günümüzde lazer yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmektedir.    

Gebeliğin oluşumunda en önemli basamak gelişen embryonun anne rahmine yerleşmesidir. Anne rahmine tutunmadan önce embryonun çevresindeki zona denilen dış tabakası incelerek kaybolur. Böylelikle embryo hücreleri zona dışına doğru tomurcuklanır ve anne rahmine tutunabilir. Bu işlemin kolaylaştırılması için gelişmiş laboratuvar olanakları ile zona tabakasında bir pencere açılabilir. Bu işlem mekanik olarak ince pipetler yardımı ile yapılabileceği gibi, lazer veya kimyasal asit kullanarak da gerçekleştirilebilir.

Tüp Bebek'te lazer uygulaması

Üstün bir teknolojiye sahip olan lazer sistemleri ile embryo'ya dokunmadan (non-touch lazer micro-drilling) mikron düzeyinde kusursuz kesitler sağlıyarak, yardımla tomurcuklanma (Assisted Hatching) işlemini gerçekleştirmektedir. Bu yöntem daha önceki uygulamalarda embryonun tutunmasında problem olan çiftler ve ileri yaş grubu hastalar için kullanılıyor. Ayrıca bu yöntem ile embryoların içerisindeki biyolojik toksik atıklar (fragmanlar) temizlenerek (de-fragmantasyon) anne adayına transfer edilen embryoların kalitesi iyileştirilebilmektedir. Lazer yöntemi ile daha önce Avusturya, İtalya ve Amerika'da insanlar üzerinde yapılan çalışmalarda çok başarılı sonuçlar elde edilmiş ve İsviçre'de yapılan çalışmalarda çok çarpıcı sonuçlar alınmıştır. En çarpıcı örnek ise 10 uncu kez tüp-bebek uygulamasına giren bir hastanın lazer tedavisi ile gebelik elde etmesi olmuştur. Ayrıca üçüncü ve dördüncü kez tüp bebek uygulamasına giren bir çok vakada da gebelik elde edilmiştir.

Kadın eşin yaşı ilerledikçe yumurtanın etrafında zona adı verilen tabaka kalınlaşarak embriyonun rahme tutunmasını dolayısı ile gebelik şansını azaltır. Zona adı verilen tabakada pencere açılmasında kullanılan lazer yöntemi bu grup hastalarda gebelik oranını belirgin olarak arttırmaktadır. Embriyoya zarar vermeyen bu yöntem ile 38 yaş üzerindeki birçok vakada gebelik elde edilmektedir.

Lazer kullanılarak yapılan yardımla tomurcuklanma uygulamaları kadın eşin yaşına bakılmaksızın yumurtanın etrafındaki zona tabakasının normalden kalın olduğu vakalarda ve birden fazla tüp bebek veya mikroenjeksiyon uygulamasına rağmen gebeliğin elde edilemediği vakalarda yapılır. Lazer yardımı ile tomurcuklanma uygulamaları ile üçüncü, dördüncü hatta dokuzuncu uygulamasında gebe kalarak sağlıklı çocuk sahibi olan çok sayıda vaka vardır.
Uzm. Emb. Fatma TERTEMİZ (ÜYTE Merkezi Sorumlusu)
Adres:  Şht. Erdoğan Mustafa Sok. No:19 Yenişehir, Lefkoşa / Kıbrıs
Tel1: 0533 869 23 30
Tel2: 0533 851 21 53
Son Güncelleme: 07.07.2012
     Doğuş Hastanesi - Kıbrıs Tüp Bebek Merkezimize hoş geldiniz. Doğuş Tüp Bebek Merkezi olarak amacımız, hasta odaklı, koşulsuz hasta memnuniyeti için, tıbbi teknolojideki son uygulamalarla gelişmiş  tüm enstrümanları kullanarak yüksek gebelik başarısı sağlamaktır.

     Merkezimizde normal tüp bebek (IVF/ICSI) işleminin yanı sıra yumurta donasyonu, sperm donasyonu, embriyo donasyonu, yumurta dondurma ve sperm  dondurma işlemleride yapılmaktadır.
Tüp Bebek İşlemi (IVF)
Prenatal Genetik Tarama (PGD)
Kısırlık (Infertilite) Tedavisi
Lazer İle Tomurcuklanma
İnseminasyon (Aşılama)
Micro Enjeksiyon (ICSI)
Yumurta Dondurma
Fetal Redüksiyon
Erkek'de Kısırlık  Tedavisi
Kadın'da Kısırlık Tedavisi
Embriyo Dondurma
Powered & Designed by Ata Bilişim
Sperm Donasyonu (Nakli)
Yumurta Donasyonu (Nakli)
Embriyo Donasyonu (Nakli)
Ana Sayfa
Son Haberler
Başarı Oranlarımız
İletişim
İrtibat için;
Kuzey Kıbrıs
Uzmana Danışın
0392 223 64 39
0533 869 23 30
0533 851 21 53